Relacje i związki nie zawsze będą usłane płatkami róż. Czasami będą pojawiały się rozmaite wyzwania i problemy do rozwiązania.

Jest wiele płaszczyzn na jakich może dochodzić do konfliktów i nieporozumień. Jest także wiele rozmaitych problemów jakie mogą się pojawiać.

Niektóre z tych problemów to:

1. Chorobliwa zazdrość.

2. Wymuszanie czegoś na drugiej osobie.

3. Tendencja do uciekania od problemów.

4. Wycofywanie się i „ciche dni”.

5. Brak umiejętności przyjmowania perspektywy drugiej osoby.

6. Nieszanowanie potrzeb drugiej osoby.

7. Niedojrzałe karanie drugiej osoby.

8. Grożenie i szantaż emocjonalny.

9. Zdrady.

10. Wpływ osób trzecich.

Możemy także mówić o zmianach jakie mogą się pojawić w związkach. Mam tutaj na przykład na myśli zanik namiętności, deficyty intymności i niechęć do dalszego angażowania.

Warto także wspomnieć o tym, że ludzie budujący ze sobą relację czy związek mogą inaczej reagować w sytuacjach konfliktowych i „docieranie się” będzie sprawiać im problemy.

Trzeba także wspomnieć o tym, że jedna osoba może mieć lepsze umiejętności radzenia sobie z problemami i konfliktami niż druga i to właśnie ta bardziej kompetentna osoba będzie częściej obejmować prowadzenie i podejmować klarowne kroki w stronę rozwiązania jakiegoś sporu.

To może niestety rodzić inny problem.

W osobie mnij kompetentnej może rosnąć przekonanie, że nic nie musi w sobie zmieniać, że nie musi się starać, że może pozostać bierna bo druga osoba będzie robić, co w jej mocy, aby rozwiązać dany spór.

Oczywiście trzeba być świadomym tego, że możemy przede wszystkim kontrolować i wpływać na samych siebie i właśnie poprzez lepsze wpływanie na samych siebie możemy zacząć lepiej oddziaływać na drugą osobę. Chodzi tutaj o kontrolowanie swoich reakcje na, to co robi druga osoba.

Możemy także wziąć odpowiedzialności za swoją część pętli komunikacji. Pomocne w tym jest kierowanie się założeniem;

„Znaczeniem komunikatu jest rezultat jaki uzyskujesz.”

Chodzi o to, aby brać odpowiedzialność za swoje słowa i czyny a nie obwiniać drugą osobę za to, że reaguje tak jak reaguje. Założenie o jakim wspomniałem odnosi się także do konfliktu między intencją a zachowaniem. Twoja intencja może być pozytywna, może zależeć Ci na tym, aby np. przestać się kłócić, ale Twoje zachowanie sprawi, że kłótnia nabierze na sile. W takiej sytuacji zamiast obwiniać reakcję drugiej osoby warto jest przyjrzeć się swoim reakcjom i rozmaitym zachowaniom, które mogą prowokować drugą osobę do określonych (niechcianych) reakcji i zachowań.

Tak więc możemy sprawować kontrolę nad tym jak będziemy się zachowywali, czy odpowiemy pięknym za nadobne czy zrobimy strategiczny krok w tył i zamiast uciekania lub dążenia do konfrontacji będziemy szukali sposobności do nawiązania dialogu opartego na współprac. W grę może także wchodzić umiejętne uczenie drugiej osoby tego, aby sama zaczęła się uczyć dążenia do współpracy zamiast uciekania czy konfrontowania. Dzięki temu druga osoba przestanie biernie na rozwiązanie przez Ciebie sporu. Sama zacznie wychodzić naprzeciw problemom i razem z Tobą starać się znaleźć rozwiązanie.


W dziale problemy i konflikty będziemy zajmowali się niczym innym jak właśnie rozmaitymi problemami, przeszkodami, konfliktami jakie mogą pojawić się w relacjach i związkach.

Pozdrawiam
Adventurer

ARTYKUŁY


Następny