W tej serii artykułów przeanalizujemy sobie słowa kobiety;
„Odpocznijmy od siebie…”
„Dajmy sobie trochę czasu…”
„Potrzebuję pobyć sama…”
„Muszę odpocząć…”
„Muszę przemyśleć parę rzeczy…”
Zacznijmy od historii, jaką podzielił się ze mną pewien mężczyzna…
„Z moją dziewczyną poznałem się w szkole średniej. Byliśmy nierozłączną parą. Wszystko układało się tak jak trzeba. Gdy skończyliśmy szkołę średnią to moja dziewczyna zdecydowała się na studia w innym mieście. Czekała nas rozłąka. Gdy ona wyjechała do innego miasta to widywaliśmy się rzadziej. W pewnym momencie powiedziała mi, że potrzebuje zrobić sobie przerwę w związku. Totalnie nie rozumiałem, o co chodzi? Czemu nagle taki zwrot? Przecież było nam ze sobą tak dobrze? Co to może znaczyć?”
Przyczyn pojawienia się ze strony kobiety słów takich jak; „Odpocznijmy od siebie”, „Zróbmy sobie przerwę”, „Potrzebuję pobyć sama” może być kilka. Warto także zwrócić uwagę na to, że wypowiedzi kobiety mogą pełnić różne funkcje (mieć różne cele) czy jak wolisz nieść za sobą różne znaczenia albo mogą znaczyć dokładnie to samo czy jak wolisz mogą być wyrazem tych samych intencji, pragnień czy potrzeb.
W tym artykule skupmy się na tym, że przytoczone wyżej słowa znaczą dokładnie to samo czy jak wolisz mają taki sam cel. W psychologii behawioralnej mówimy o tak zwanych zgeneralizowanych zachowaniach sprawczych.
Zgeneralizowane zachowania sprawcze to takie zachowania, które w różnych sytuacjach różnią się formą (różnie wyglądają), ale za każdym razem pełnią taką samą funkcję (mają taki sam cel).
Przykładem zgeneralizowanego zachowania sprawczego jest powtarzanie jakiś słów po kimś. Za każdym razem powtarzane słowa są inne, ale cel zachowania jest ten sam (np. zyskać uwagę osoby, której słowa powtarzamy). Innym przykładem jest zachowanie szczura, który naciska na dźwignię, aby uzyskać pokarm. Szczur może raz nacisnąć na dźwignię łapą, innym razem głową a jeszcze innym razem usiąść na dźwigni. Zachowania, czyli naciskanie na dźwignię różnią się od siebie, ale za każdym razem pełnią taką samą funkcję.
Tak, więc jedną z możliwości jest możliwość, w które wszystkie zwroty, jakie wcześniej przytoczyłem oznaczają, że kobieta chce się rozstać z mężczyzną. Słowa; „Odpocznijmy od siebie”, „Dajmy sobie trochę czasu” nie oznaczają; „Nasze kłótnie i problemy tak mnie przytłoczyły, że potrzebuję pobyć sama” tylko oznaczają; „Nie chcę Ci powiedzieć, wprost, że chcę zakończyć nasz związek, bo się obawiam Twoich reakcji. Liczę na to, że to wszystko się po prostu rozejdzie i sam dojdziesz do wniosku, że to koniec.”.
Jak więc widzisz chodzi tutaj o to, że kobieta chce się rozstać, brak jest jej jednak odwagi do tego, aby powiedzieć mężczyźnie o tym wprost i stara się racjonalizować, czy przeinaczać swoje motywy i postępowanie. Konfrontowanie kobiety z kryjącymi się pod spodem jej wypowiedzi intencjami może prowadzić do ucieczki z jej strony, wypierania czy zaprzeczania. Jeśli zostanie ona skonfrontowana to powie na przykład coś w stylu; „Nie, nie chodzi o to, że chce się z Tobą rozstać. Po prostu potrzebuje złapać oddech, bo ostatni czas, jaki mieliśmy był dla mnie bardzo ciężki i muszę sobie poukładać pewne sprawy w głowie.”. Gdzieś w głębi czuje ona jednak, że chodzi o to, że po prostu nie chce dłużej trwać w związku z owym mężczyzną i tak naprawdę bez owego mężczyzny będzie jej po prostu lepiej i otworzą się przed nią nowe możliwości. Szuka ona, więc takiego pretekstu do rozstania, który uchroni ją przed jakimiś negatywnymi reakcjami ze strony mężczyzny.
W następnym artykule przeanalizujemy, jakie różne przyczyny mogą stać za tym, że kobieta mówi mężczyźnie, że chce odpocząć, zrobić sobie przerwę czy pobyć sama. Nie zawsze, bowiem takie słowa komunikują chęć zakończenia związku.
Pozdrawiam
Adventurer
ARTYKUŁY
Poprzedni / Następny