Tym artykułem rozpoczynam serię artykułów dotyczących prowadzenia rozmowy. W tym artykule nakreślę pewne możliwości i poszerzę Twoją perspektywę odnośnie prowadzenia rozmowy. Nie będę skupiał się tutaj na tematach do rozmowy, tym jak opowiadać historię itd. Skupimy się na dużych kamieniach milowych.
Na wstępie chcę zwrócić uwagę na to, że warto stać się świetnym:
1. Słuchaczem.
2. Mówcą.
3. Rozmówcą.
Jeśli chodzi o bycie świetnym słuchaczem to w grę wchodzi tutaj bycie ciekawym drugiej osoby i tego co ma ona do powiedzenia. Oprócz ciekawości ważna jest także mowa ciała wskazująca na zainteresowanie drugą osobą i tym co ta osoba mówi. Ważne jest także stosowanie odzwierciedlania, zadawanie pytań uszczegóławiających, podsumowywanie i dowartościowywani. Chodzi tutaj także o powstrzymywanie swojego „odruchu naprawiania”.
W byciu świetnym mówcą chodzi o bycie entuzjastycznym, umiejętne opowiadani historii, anegdot i metafor. W grę wchodzi tutaj także zarażanie innych swoimi emocjami, skakanie między tematami, wplatanie ciekawych informacji w wątki jakie poruszasz, ciekawe morały i puenty. Żartobliwość odgrywa tutaj także swoją rolę.
W byciu świetnym rozmówcą chodzi przede wszystkim o zrozumienie dynamik statusowych i balans między mówieniem a słuchaniem. Chcesz wiedzieć kiedy klarownie prowadzić rozmowę, kiedy mówić, kiedy opowiadać historie, a kiedy zadawać otwarte pytania i słuchać. Chcesz także wiedzieć kiedy wprowadzać wątki do rozmowy a kiedy pozwolić drugiej osobie nakreślić kierunek rozmowy.
W tym miejscu trzeba wspomnieć o tym, że możemy wyróżnić trzy style prowadzenia rozmowy. Te trzy style to:
1. Styl podążający.
2. Styl ukierunkowujący.
3. Styl dowodzący.
Styl podążający sprowadza się do podążania za drugą osobą i bycia wyjątkowo dobrym słuchaczem.
Będziemy tutaj mówili o: byciu otwartym i wrażliwym na to co druga osoba mówi, współodczuwaniu, dążeniu do dokładnego zrozumienia drugiej osoby i docenianiu. Okazujesz ciekawość względem tego, co kobieta mówi i powstrzymujesz się od rozmawiania na tematy, które Ciebie interesują. Jako mówca nie narzucasz więc tematyki rozmowy, nie narzucasz kierunku, nie ingerujesz w sposoby interpretacji i system wartości kobiety tylko prezentujesz otwartą postawę na to, co ona wnosi do interakcji. Być może nawet będziesz stosował tak zwane „Personal Power”.
Stosując ten styl rozmowy wysyłasz kobiecie komunikat;
„Jestem otwarty na Ciebie i jestem gotowy podążać za kierunkiem jaki nakreślisz. Wierzę także w to, że uda Ci się rozwiązać problemy i przeszkody, które staną nam na drodze.”
Ten styl rozmowy jest bardzo skuteczny wtedy kiedy rozmawiasz z kobietą, która czuje do Ciebie pociąg, potrzebuje być wysłuchana i lubi nadawać ton rozmowie. Jeśli jednak trafisz na kobietę bierną, która chce być prowadzona przez mężczyznę i sama nigdy nie zrobi kroku w stronę intymności to prowadzenie z nią rozmowy w stylu podążającym nie będzie dobrym pomysłem.
Tutaj oczywiście bardzo upraszczam bowiem wszystkie style rozmowy są przydatne. Jeden styl pasować będzie bardziej w danym momencie a inny w innym.
Przejdźmy teraz do stylu ukierunkowującego.
Styl ukierunkowujący polega na byciu osobą, która budzi ze snu potencjał drugiej osoby, inspiruje, motywuje i pobudza do określonego sposobu czucia, myślenia i działania.
Jest się więc swojego rodzaju przewodnikiem po świecie wewnętrznych i zewnętrznych przeżyć kobiety. Nie jest się więc kto rozkazuje i nakazuje. Nie jest się także kimś kto podąża i oddaje kontrolę. Komunikowanie się stylem ukierunkowującym to kompilacja dobrego słuchania, dzielenia się wiedzą i nakierowywania na określone sposoby myślenia, czucia i doświadczania.
Jeśli podczas interakcji z kobietą przyjmujesz styl ukierunkowujący to wysyłasz jej komunikat w stylu;
„Szanuje Twoje potrzeby i pragnienia. Jeśli mi na to pozwolisz to pokaże Ci zakamarki Twojego umysłu i te części Ciebie, które były ukryte. Będę twoim czułym i troskliwym przewodnikiem, który obudzi w Tobie to co najlepsze.”
Ten styl prowadzenia sprawdza się z kobietami, które chcą mieć poczucie sprawstwa i jednocześnie pragną być ukierunkowane, pragną aby mężczyzna subtelnie ukierunkowywał to w jaką stronę będzie biegła interakcja.
Przejdźmy teraz do stylu dowodzącego.
Styl dowodzący polega na obejmowaniu klarownego prowadzenia, informowaniu, dawaniu instrukcji oraz rad.
Zrozumienie tego, co właśnie napisałem jest bardzo ważne, bowiem pociąg, jakiego może doświadczać kobieta do mężczyzny może nie mieć nic wspólnego z pociągiem seksualnym.
W grę wchodzi tutaj dowodzenie, decydowanie, dyrygowanie, obejmowanie kontroli, aktywne, wciąganie drugiej osoby w swoją rzeczywistość. Będziemy tutaj mówili o rozmaitych sposobach nadawania znaczenia oraz sposobach przeformułowywania wypowiedzi drugiej osoby.
Jeśli podczas interakcji z kobietą przyjmujesz ten styl prowadzenia interakcji to wysyłasz jej komunikat w stylu;
„Wiem dokładnie jak powinna przebiegać nasza rozmowa i w jaką stronę powinno to wszystko zmierzać. Ty jako kobieta podążaj za mną a ja rozwiąże wszelkie problemy i przeszkody, które pojawią się na drodze.”
W interakcjach z kobietami bardzo biernymi ten styl prowadzenia interakcji potrafi być bardzo skuteczny.
Dobrze.
Opisałem już wszystkie style prowadzenia rozmowy. Na zakończenie kilka uwag… Być może łapiesz się na tym, że jeden styl pasuje do Ciebie bardziej niż inny i uważasz, że warto rozwijać tylko ten styl rozmowy, z którym czujesz się komfortowo. Sugeruję Ci stanowczo (przyjmuję właśnie styl dyrektywny), abyś rozwijał każdy styl jaki tutaj opisałem bowiem w różnych sytuacjach i z różnymi kobietami dany styl bardziej się sprawdza niż inny. Oczywiście trzeba nabrać doświadczeń, aby wyceniać jakim stylem warto się komunikować.
W następnym artykule zrobimy kolejny krok naprzód. W kolejnym artykule opiszę rodzaje dialogów jakie możesz prowadzić z kobietą. Różne rodzaje dialogów służą różnym celom i tak jak warto rozwijać każdy style rozmowy, tak i warto rozwijać każdy rodzaj prowadzenia dialogu.
Pozdrawiam
Adventurer
ARTYKUŁY
Poprzedni / Następny