Przechodzimy już do ostatniego błędu… Zostawiłem ten błąd, bo jest on błędem, który jest popełniany nie tylko w sferze relacji damsko męskich. Ten błąd jest popełniany przez ogromną ilość ludzi na całym świecie. Wiele osób pracujących w mediach (telewizja i radio) zdają sobie sprawę z tego błędu i wykorzystują go na swoją korzyść. To znaczy nie popełniają tego błędu tylko celowo (jeśli zostaną oskarżeni) „udają”, że ten błąd popełnili i nie byli tego świadomi.
Chodzi mi na przykład o to, że dziennikarze czasami celowo wyrywają jakieś słowa czy zachowania danej osoby z pierwotnego kontekstu i wkładają te słowa czy zachowania w zupełnie inny kontekst co skutkuje tym, że zmienia się odbiór danego zachowania czy słów.
Czasem takie zachowania dziennikarzy kończą się dla nich sprawami w sądzie. Dziennikarze bronią się, że tylko zacytowali słowa danego człowieka lub, że po prostu tak zrozumieli przekaz danej osoby. Prawda jest taka, że po prostu rżną oni głupa i nie przyznają się do tego, że ich celem było zarabianie na ośmieszeniu czy zniszczeniu wizerunku danego człowieka.
Tutaj warto zacytować słowa twórcy terapii Gestalt:
„Część w całości jest czymś innym niż ta sama część
z osobna albo włączona w inną całość.”
~ Fritz Perls
Tak więc jeśli wyciągamy jakieś zachowanie bądź słowa człowieka z większej całości i pokazujemy tylko i wyłącznie te słowa i zachowania, albo wkładamy te słowa i zachowania w inny kontekst to odbiorcy przekazu przypiszą im inne znaczenie niż to znaczenie jaki przypisaliby im, gdyby zobaczyli cały pierwotny kontekst, w którym pojawiły się dane słowa czy zachowania danego człowieka. Dziennikarze, którzy chcą kogoś zniszczyć doskonale o tym wiedzą i tak manipulują informacjami, aby osiągnąć swój cel.
Możemy to ująć jeszcze innymi słowami…
„Każde zachowanie czy słowa mają sens w odniesieniu do określonego kontekstu. Znaczenie może się zmieniać w zależności od kontekstu i to, co działa w jednym kontekście, w innym może nie przynosić pożądanych rezultatów.”
W szczególności interesuje nas to, że dane reguły, które pociągają za sobą dane zachowania i słowa są skuteczne lub mają sens w określonych kontekstach.
Zastanów się…
Jaki jest sens karać człowieka mandatem za przejście przez pasy na czerwonym świetle, gdy nie było żadnego nadjeżdżającego samochodu?
Niektórzy powiedzą, że zasady to zasady i trzeba się ich po prostu trzymać. Niektórzy powiedzą, że trzeba ukarać człowieka, aby utrzymać w mocy zasadę i aby każdy wiedział, że reguł trzeba przestrzegać. To właśnie Ci ludzie najczęściej popełniają błąd o jakim zaraz napiszę. Świadomi, ale nieuczciwi urzędnicy powiedzą… Prawda jest taka, że nie trzeba karać człowieka, ale tego nie powiemy na głos. Będziemy namawiać do karania, bo są potrzebne dodatkowe pieniądze w budżecie na nasze premie.
Przejdźmy już do trzynastego błędu.
BŁĄD # 13
Niekalibrowanie swoich zachowań do sytuacji tylko bezmyślne podążanie za regułami, które nie uwzględniają różnic w kontekstach.
Wielu ludzi ma problem z tak zwanym „różnicowaniem kontekstu” i bezmyślnie, bezrefleksyjnie i w sztywny sposób podąża za regułami, które nie w każdym kontekście się sprawdzają. To co działa czy ma sens w jednym kontekście może nie mieć kompletnie sensu w innym. Tutaj wracamy do odpowiedzi jakich nienawidzą osoby początkujące w jakiejś dziedzinie. Mówię od odpowiedzi; „To zależy…”. Taka odpowiedź wskazuje na pewne różnice między kontekstami, wskazuje na złożoność danego zagadnienia. Osoby początkujące często chciałyby dostać trzy proste reguły bądź rozwiązania, które zawsze i wszędzie by zadziałały. Tak świat nie wygląda. Trzeba uczyć się rozmaitych rozwiązań i uczyć się różnicować konteksty, czyli odkrywać co działa a co nie działa w określonym kontekście.
P.s. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kursie Rozbrój Jej Opór to kliknij w poniższą grafikę.
Pozdrawiam
Adventurer
ARTYKUŁY
Poprzedni / Następny