Kontynuujemy temat odchudzania…

W tym artykule skupię się na tym, jaką rolę w naszym organizmie odgrywa tkanka tłuszczowa i jakie negatywne konsekwencje czekają na tych, którzy chcą za bardzo spalić tłuszcz.

Zacznijmy od roli tłuszczu w naszym organizmie.

Tłuszcz otacza narządy takie jak serce, nerki i wątroba Tłuszcz wchodzi w skład błon komórkowych, osłonek włókien nerwowych i szpiku kostnego. Tłuszcz jest także budulcem hormonów. Warto także wspomnieć o tym, że tkanka tłuszczowa jest czynna hormonalnie (komórki tłuszczowe wydzielają adipokiny takie jak adiponektyna, wisfatyna, rezystyna).

W naszym ciele tłuszcz jest także magazynowany na zapas. Jest to istotny dla życia rezerwuar energii. Mówimy tutaj o tłuszczu podskórnym i otaczającym narządy (wiscelarnym). Jakby nie patrzeć tłuszcz jest nam niezbędny do życia. Jednak zarówno jego nadmiar jak i niedobór prowadzi do przykrych konsekwencji. Nie będę się tutaj jednak rozwodził nad negatywnymi skutkami nadmiaru tkanki tłuszczowej, bo o tym trąbią wszędzie (cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca).

Chcę tylko wspomnieć o jednej istotnej kwestii…

Nadmiar tkanki tłuszczowej trzewnej (tej otaczającej narządy) jest bardzo niekorzystny dla zdrowia. Ta tkanka jest bardziej czynna hormonalnie niż tkanka podskórna. Niektóre z adipokin wydzielanych przez wiscelarną tkankę tłuszczową przyczyniają się do rozwoju blaszki miażdżycowej, prowadzą do insulinooporności i negatywnie oddziałują na wątrobę.

Przyjrzyjmy się teraz negatywnym konsekwencjom wynikającym ze zbyt intensywnego palenia tłuszczu.

Jak już wcześniej napisałem tłuszcz wchodzi w skład hormonów. U mężczyzn i kobiet do prawidłowego wytwarzania określonych hormonów jest potrzebna odpowiednia ilość tłuszczu w organizmie. Nie trudno, więc wywnioskować, że za mała ilość tłuszczu w organizmie będzie wiązać się z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Między mężczyznami i kobietami istniej oczywiści różnica dotycząca minimalnej, (czyli takiej, która pozwoli na zachowanie równowagi hormonalnej), optymalnej, (czyli takiej, która minimalizuje ryzyko utraty zdrowia) oraz idealnej, (czyli takiej, która zapewnia dobrą a nawet świetną wydolność u sportowca) zawartości tłuszczu w organizmie.

Minimalna zawartość tkanki tłuszczowej u mężczyzny to 5%.
Minimalna zawartość tkanki tłuszczowej u kobiety to 10%.
Optymalna zawartość tkanki tłuszczowej u mężczyzn to 13-18%.
Optymalna zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet to 18-25%.
Idealna zawartość tkanki tłuszczowej u mężczyzn sportowców to 6-16%.
Idealna zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet sportowców to 12-18%.

U kobiet, jeśli poziom tłuszczu jest zbyt niski to dochodzi do zaburzeń metabolizmu hormonów płciowych, czego konsekwencją jest ich gorsze działanie i gorsza płodność. Także, gdy poziom tkanki tłuszczowej u kobiety jest zbyt niski to zostaje zaburzona równowaga hormonalna. Gdy dołączymy do tego jeszcze dietę o niskiej kaloryczności i intensywny trening to kobieta może spodziewać się nieregularnych miesiączek a nawet ich braku. Mechanizm tego stanu rzeczy wygląda tak, że w podwzgórzu zahamowana zostaje produkcja gonadoliberyny. Gonadoliberyna pobudza przysadkę mózgową do wydzielania gonadotropin (FSH i LH), które oddziałują bezpośrednio na jajniki. Tak, więc niedobór gonadoliberyny wpływa ujemnie na wydzielanie przez przysadkę gonadotropin w konsekwencji, czego jajnik nie jest odpowiednio stymulowany hormonalnie. Zahamowany zostaje wzrost pęcherzyków jajnikowych i owulacja. W konsekwencji, czego zmniejsza się ilość wytwarzanego progesteronu i estrogenów. Gdy brakuje estrogenów i progesteronu dochodzi do ustania cyklu miesiączkowego.

A co się dzieje u mężczyzny, który ma zbyt małą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie? Obniża się poziom testosteronu, co zmniejsza ilość wytwarzanego nasienia. Maleje także apetyt na seks.

Jaki płynie z tego wniosek?

Jeśli chcesz, aby druga część powiedzenia; „Kobieta zawsze może, ale nie zawsze chce a facet zawsze chce, ale nie zawsze może.” nie dotyczyła Ciebie to nie pal całego tłuszczu. Potrzebujesz odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej w swoim ciele.

To tyle w tym wpisie… W następnym artykule wyjaśnię, na czym polega mądre tracenie wagi. Przyjrzymy się także roli, jaką odgrywają białka, węglowodany i tłuszcze w procesie odchudzania.

Pozdrawiam
Adventurer